středa 10. října 2012

Prometheus (2012)

Vetřelčí atmosféra tu je a řemeslná zdatnost též. Práce s herci (mimochodem, skvělými herci, zejména tedy Fassbenderem) také na vysoké úrovni. Základní premisa filmu se přijmout dá a je vidět, že se snaží tematizovat řadu tzv. velkých otázek. Bohužel děj sám a několik zvratů jsou trošku zklamáním a výplňové vaty je místy až příliš. Tohle není meditativní těžkotonážní sci-fi. Není to ani hororový vetřelčí nářez. Je to jen obrázek, co by si mohl ctitel vetřelčího ducha pověsit na zeď. Na nějakou méně frekventovanou chodbu...

Okolo Promethea byl obrovský "hype" (česky řečeno se o něm hodně mluvilo a všichni se neskutečně těšili). Aby taky ne, samotný Ridley Scott, kdysi ikona sci-fi žánru, vytřepal z rukávů středověkou hlínu a vrátil se k tomu, co jej v osmdesátých letech proslavilo. A nešlo jen o žánr, šlo přímo o doplnění velmi rozšířeného vetřelčího univerza o takřka klíčové informace. I když bez vetřelců.

No, a reakce byly vlažné. Ovšem, platí staré pravidlo, že někdy nic nečekáte a jste mile překvapeni a jindy, jako v tomto případě, čekáte dílo přímo božské a dostanete jen lehce nadprůměrný film, což je pak zklamáním. Každému muselo být tak trochu jasné, že to prostě znovu neudělá díru do světa, jako Vetřelec či  Blade Runner. Ale přeci jen doutnala naděje... A pak zhasla.

Ne, není to špatný film. I pokud Ridley senilní, tak je po stránce technické, vizuální a co do práce s herci stále vysoko nad většinou mladých režisérů. Barevné a tvarové ladění nám skutečně připomene Vetřelce a vrátí nás do jeho atmosféry. Mezi posádkou lodi panuje správná chemie a herci jsou většinou velmi dobří, přičemž za vypíchnutí stojí hlavně Michael Fassbender, jehož android David je jiný, než jsme zvyklí, přesto je jeho pojetí logické a zajímavé.

Co to tedy tak shazuje? Děj. Pozor, dál budou následovat spoilery.

Tak co je špatně? Základní myšlenka snad ani ne. Uvedení "Space Jockeys" na scénu všechny natěšilo, neboť podívejte se na ně; to jsou prostě hardcore sci-fi postavy. Teorie se zanesením života na zemi a jeho následným ztrestáním není špatná (upomíná na Vesmírnou odysseu a její evoluci urychlující monolit). Jenže v dílčích momentech a v rozuzlením film zklamává. A to hovořím jen o tom, co je přímo v dvd verzi filmu, nikoliv co si máme zřejmě domyslet (některé věci uvádí třeba přehledný článek na MovieZone) a co jsou někdy docela, dle mého názoru, "ptákoviny".

Ještě za dobrý sci-fi koncept zde považuji zápletku okolo Davida, jeho experimentování, přibližování lidem, zvídání nad vlastní podstatou. Ale zbytek je vyřešen velmi nešťastné. Je smutné, že Space Jockeyové (resp. Tvůrci) jsou ve skutečnosti docela obyčejní humanoidi. Je úsměvné, jak nesmyslně na posádku útočí roztodivné stvůry, z nichž asi žádná si nezíská váš "respekt". Směle se zde ignorují všechny díly filmů Alien vs. Predator i Predator dvojka, protože podle tohoto vzniknou vetřelci až za sto let (na druhou stranu se Ridleymu nedivím, že si to chce vést po svém a tato béčka ignoruje).

Jak říkám, není to špatné. Ale obrovská spousta věcí mohla být lepší. Ovšem, tematizuje to obětování, vesmírnou biologii, někdy až teologické otázky... Ale mohlo lépe. Příležitostí bylo dost.

P. S. Je to hned druhý zde recenzovaný v řadě, kde nejen že je kámenem úrazu příběh, ale kde také Charlize Theron ve vedlejší roli zastiňuje herečku v roli hlavní.

Žádné komentáře:

Okomentovat