čtvrtek 9. srpna 2012

Fun with Dick and Jane / Finty Dicka a Jane (2005)

Film s ne zrovna brilantním scénářem, který však obsahuje řadu zajímavých, vtipných i svým způsobem dojemných scének. Hlavním plusem je skvěle k sobě sedící dvojka Jima Carreyho a Téy Leoni, jichž je diváku místo opravdu docela líto. Z plna hrdla smát se u toho nikdo nebude, dobrý pocit však film navodit dovede.

Jim Carrey netočil vždy jen potrhlé filmy. Vedle bláznivých šoumenů byl už v 90. letech obsazován do rolí postav, které jsou sice stále vtipné, ale často také smutné a které už tak nevyšilují. Zhruba po Grinchovi, s Řadou nešťastných příhod jako výjimkou, už tenhle trend v jeho tvorbě prakticky převládl. A patří do něj i Finty Dicka a Jane.Film je vtipný a člověk se mu zasměje, bránici však rozhodně netrhá. Deklaraci určitého oproštění se od klišé komedií můžeme vidět už v jedné z úvodních scén, v níž je Carreym ztvárněný Dick sám ve výtahu a dělá tam opičky, tančí apod. Divák už má pocit, že je ve starých kolejích, že se nepochybně otevřou dveře v nejméně vhodnou dobu a zástup důstojných pánů tak Dicka zastihne v groteskní poloze. Ale to se nestane. Dveře se otevřou a Dick stojí zase normálně. V takovém duchu se nese celý snímek.

Ba co víc, občas je spíš smutný. Hlavním tématem jsou sociální, přesněji pak řečeno finanční, problémy, které se na ústřední dvojici snášejí. Berou je sice s nadhledem a občas díky se díky nim vyeskaluje do vtipných scének, přeci však film v těchto chvílích je spíš tíživý. Pak zase následuje odlehčení, protože od chvíle, kdy se Dick a Jane dají na zločin, už film zase neberete tak vážně.

Nedá se říct, že by byl scénář zrovna geniální. Příběh je podivnou směskou rodinné komedie, sociální kritiky a dramatu; v závěru pak dokonce připomíná Dannyho parťáky. Jeho síla tak tkví víceméně v jediné věci a tou je ústřední herecká dvojice. Jim Carrey a Téa Leoni k sobě skvěle sedli. Při tom, s jakou naivitou a dobrotou vše dělají a s jakým nadhledem procházejí potížemi, přijdou člověku chvílemi dokonce roztomilí.

Žádné komentáře:

Okomentovat