středa 18. dubna 2012

Hard Boiled (1992)

Skutečně vrchol tvorby Johna Woo a jeden z vrcholů akčního filmu vůbec. Přestřelky jsou rozmanité, plné nápadů a vtahující už jen samotnou řemeslnou dokonalostí. Funguje navíc i vyprávění děje mimo akci, charaktery jsou sympatické a vše odsýpá.

Myslím, že velebení tohoto akčního filmu není nikterak přehnané. Vlastně by snesl klidně nálepku "ideální akční film". John Woo nám ve svém zřejmě vrcholu přinesl už v roce 1992 tolik akce, že by jiným tvůrcům vystačila na dobré tři filmy. A přitom se rozhodně neokouká, neboť je nabita napětím, různými nápady, zpomalovačkami i zrychlovačkami, režisérskými fígly gradací a různými prostředími. Velkolepá akční sekvence v nemocnici pak v nejlepším smyslu připomene dlouhé akční inferno z filmu Where Eagles Dare. Přes dvě minuty dlouhá akční sekvence pak už se stala skoro legendou.

Když navíc připomeneme, že i příběhová linie vcelku odsýpá, charaktery jsou sympatické a jejich herci taktéž, je dobrý dojem úplný. "Hard boiled" navíc neodkazuje na chandlerovské detektivy jen pro tvrďáctví hlavní postavy, ale rovněž pro např. jeho odhodlanost či pro zakomponování jazzu.

Žádné komentáře:

Okomentovat