neděle 11. března 2012

Puss in Boots / Kocour v botách (2011)

Ne, není to už taková pecka, jako první Shrek. Zorrovská atmosféra námětu však sedí a celkově překvapivě dospělé pojetí i pár dobrých akčních sekvencí film o kousek pozvedají. A pak, je to pořád lepší, než cokoliv z dílny fetišisty přes hranaté prsty, Josefa Lady.

První Shrek zaznamenal obrovský úspěch a Dreamworks vyzdvihl na poli renderovaných pohádek jako (skoro) rovnocenného soupeře Pixaru. Nebylo to ani tak animací, jako spíše "zdrsněním" humoru, dobrým (za srdce beroucím) příběhem, využitím fantasy propriet a parodováním pohádek i popkultury ve velkém stylu (Eddie Murphy mluvící oslíka se dle mého soudu přeceňuje).

Další díly už zaznamenaly značně vlažnější přijetí. Jednak tu byly klasické problémy sequelů (všeho víc a intenzivněji, občasná ztráta uměřenosti i konzistence), druhak hrál proti scénaristům fakt, že první díl zkrátka opsal tradiční pohádkový oblouk, v němž zlý zlobr objevil dobré srdce a vzal si nejlepší holku v království, což čirou náhodou navíc byla princezna. A co chcete vymýšlet do dalších tří dílů? Manželské problémy nebo krize středního věku, to nejsou dvakrát témata pro mládežnickou fantasy a i to citování známých filmů se jednou omrzí... Disney navíc předloni vydal skvělý animák Na vlásku, čímž si Shrekovo výsostné pole vcelku opanoval (byť zase jiným, trochu více klasickým a disneyovským, stylem).

Kocour v botách vzchází ze stejného světa, jako Shrek, postavy i děje má však docela jiné a své. Jedinou výjimku pak tvoří samotný titulární hrdina, Banderasem namluvená kočičí parodie Zorra. Hned z okraje můžu říct dvě tvrzení: Není to taková pecka, jako první Shrek, a nejspíš to bez větších reakcí prošumí. Je to lepší, než cokoliv z dílny fetišisty přes hranaté prsty, Josefa Lady.

První, co dost možná zaujme, je relativní dospělost. Vtipů je vcelku pomálu (byť zde jsou), místo toho je vyprávěn docela hlavopatoidní příběh o zlaté fazoli, nebeském zámku, zradě, lásce, přátelství a cti. V samotném konci se navíc stane něco, co nejenže není obvyklé v pohádkách, ale ani v hollywoodských filmech pro celou rodinu obecně. I to citování jiných filmů zde není nijak okaté, ale spíše v jemných narážkách a přiměřeně dávkované. Hlavní hrdina je docela sympatický a člověk mu fandí, akorát bych možná uvítal, kdyby ten svůj kord povícekrát použil. Jeho "chat fatale" je také vcelku dobrá a s třetí hlavní postavou jsem měl akorát ten problém, že se jedná o, ehm, vejce.

K samotné úrovni animace nemám moc, co říct, přijde mi už léta stejná (je to vidět zejména na lidských postavách), věřím však, že s chlupatými hlavními postavami bylo relativně grafické práce. Co bych vyzdvihl, jsou akční scény (i když jich není tolik, kolik by mohlo). Jak jsem nedávno chválil Tintina za dynamiku, tak scény z Kocoura v botách mi jej v některých chvílích připomínaly.

Žádné komentáře:

Okomentovat