neděle 12. února 2012

Civil war (2006)

Civil war se točí okolo podobného tématu, jako např. X-Men 2, ale obecněji vzato i jako Watchmen. Jedná se o nový a střízlivý pohled na svět nastíněný v komiksech, kdy jsou lidé sice stále ohromeni supersilami hrdinů, avšak už je nekriticky nevzývají a začínají promýšlet do důsledků, co může pro společnost znamenat, když v ní jsou bytosti, které disponují takovou mocí.

Tento komiks se otevírá katastrofou. Nemůže za ni nikdo z ústředních hrdinů a vlastně ne přímo ani nikdo z kladných hrdinů, přesto si ji široká veřejnost s nimi spojí. Námět dál těží z jednoduchého nápadu: zákona o tom, že se zakazují maskovaní a na vlastní pěst jednající hrdinové, že všichni, kteří chtějí dále pomáhat lidu, se mají stát zákonům a pravidlům podléhajícími členy speciálních policejních jednotek.

Návrh okamžitě rozděluje hrdiny na dva tábory: někteří umí chodit v moderním světě a souhlasí (Tony Stark), jiní v tom vidí omezení svobody (Steve Rogers). Iron Man chápe moc dobře, že v moderní společnosti není místa pro svéhlavé elitářské nadlidi. Kapitán odmítá zase zasahovat silou proti hrdinům, kteří riskují své životy při ochraně veřejného bezpečí a na to, že by jejich činnost podléhala vládě, odpovídá vcelku rozumně:

Česky: "Nehraj si se mnou na politiku, Hillová. Superhrdinové potřebují zůstat
nad věcí, jinak nám začne Washington říkat, kdo jsou superpadouši."

Komiks nevyznívá rozhodně jednoznačně. Nemáte tu žádné "Dark Lorda", který by chtěl zkázu vesmíru (což je vcelku očividně špatné): máte tu proti sobě dva politické postoje (centralizace vs. decentralizace moci; můžeme přirovnat k dilematu o přímé či zastupitelské demokracii) a čtenář nemůže snadno určit, co je dobro a co zlo. Sám jsem cítil většinu času sympatie spíše ke Kapitánu Amerika, byť jsem zároveň rozumněl Iron Manovi a mé vlastní politické postoje jsou těm jeho často bližší.

V průběhu děje (jedná se o sedm dílů) dojde k řadě zvratů a změn, v nichž je involvována většina významnějších hrdinů. Potěšila mě docela významná účast mého oblíbeného Punishera, naopak jsem byl lehce zklamán tím, jak v sérii udělali z Daredevila vcelku loosera. Spider-man je mocný, ale chová se jako zmatený teenager (možná proto, že to je zmatený teenager...), Reed Richards zase především plká (jak já toho chlapa nesnáším!) a Thor se bohužel technicky vzato nedostaví vůbec (nebo alespoň ne byvše sám sebou...) a Hulk má taky zřejmě dovolenou.

Závěr je vyloženě překvapivý a zajímavý. Nebudu jej prozrazovat, ale je opravdu dobrý a navíc stvrzuje Kapitána jako prvoligového správňáka.

Žádné komentáře:

Okomentovat