úterý 20. prosince 2011

Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides / Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Kolem a kolem to není špatné. Má to všechny ingredience, které by člověk čekal, akce je nápaditá a svižná, postavy jednají docela logicky a je to o trochu méně sci-fi, než Na konci světa. Ovšem i v rámci nekrvavé zábavy pro celou rodinu se dá více přitlačit na napětí a ani ti herci nemuseli někdy vypadat tak unaveně, rozpačitě a "dělám to pro balík peněz" dojmem.

Jsou náměty, které jsou lákavé, přesto v dnešní době málo zpracovávané. Patří mezi ně i doba pirátská. Ještě v roce 2002 to měl pirátofil těžké: mohl sáhnout leda po nějakých stále stejných komediích většinou z produkce Disneyho nebo starých filmech s Terencem Hillem. Není divu, že rozmáchle (a svérázně) pojatí první Piráti z Karibiku uhasili velkou žízeň, vydělali spoustu peněz a z hvězdy Deppa udělali superhvězdu Deppa. Pak přišly ještě dva díly (dražší, přeplácanější, přepálenější), aby se s oslíkem třepalo, dokud sype zlaťáčky, no a pak nastala odmlka. Překvapivě se žádná lavina pirátských filmů nespustila (když nebudeme počítat dva díly nejdražšího porna v dějinách filmu), takže po letech se vrací starý tým, aby tak trochu rebootoval sám sebe.

Předně je třeba říct, že z největších neduhů konce předchozí trilogie si film vzal ponaučení. Je levnější (ale pořád dost drahý, nebojte se), jaksi "normálnější" a v příběhu se dá bez hrozby poškození mozku docela dobře sledovat, co se vlastně děje. V příběhu má každá postava své místo a tak akorát prostoru, přičemž nejvíc si svůj návrat pod pirátský klobouk očividně užívá Geoffrey "Rudovous" Rush. Z ostatních mám pocity trochu rozpačité. Depp sice trochu ubral na šaškování, ale hraje tu vlastně až druhé housle a je tak trochu bez duše smýkán z místa na místo, tu aby hodil nějaký (ne moc vyvedený) vtip, tu aby předvedl (docela vyvedený) šermířský souboj. Penelope Cruz, která měla být jeho ženskou obdobou, do pirátského prostředí docela přesně sedne, ale přesto věřím, že z jejich vzájemného popichování šlo vyždímat víc. Španělé se zase na scénu skoro nedostanou a jejich role je tak víceméně redukována na závěrečné deus ex machina. Vedlejší zápletka s knězem a mořskou pannou je sice vcelku fungující příběh v příběhu, otázkou však je, zda opravdu potřebují každí Piráti z Karibiku nějakého smělého, bojovně zdatného a naivně idealistického chlapíka.

A ovšemže, hlavním lákadlem tu má být "pirát, kterého se bojí piráti", strašlivý Černovous. Což o to, jeho loď i kostým nejsou špatné, ale víc, než na čem jiném, je zde na filmu poznat úplná absence "koulí". Rating byl nižší i u předchozích dílů, ale tam alespoň byli nemrtví, vidličky v oku a pádlování stehenní kostí. Ačkoliv velkou roli hrají (nahé) mořské panny, tak půlka rozpočtu CGI zřejmě padla na zakrývání bradavek, ačkoliv by měl být Černovous ztělesněné zlo, tak se nechá celý film (!) v klidu popichovat od panbíčkáře a není schopen ani nikoho odkráglovat (dokonce člen posádky sesmažený plamenometem je o chvíli později úplně v pohodě...). Nakonci se sice projeví jako řádný hajzl, ale pořád z toho vychází jen jako egoistický důchodce a ne jako postrach všech moří. A krev při všem tom máchání šavlí? Tu jsem viděl asi jednou. Jak se má člověk pak o hlavní postavy aspoň trochu bát?

Kolem a kolem to není špatné. Má to všechny ingredience, které by člověk čekal, akce je nápaditá a svižná, postavy jednají docela logicky a je to o trochu méně sci-fi, než Truhla mrtvého muže či Na konci světa, no a objeví se dokonce i Keith Richards. Ovšem i v rámci PG-13 (či jaký ho to mělo) se dá více přitlačit na napětí a ani ti herci nemuseli někdy vypadat tak unaveně, rozpačitě a "dělám to pro balík peněz" dojmem.

Mimochodem: Černovous & bros. dlouho vymýšlejí, jak z mořské panny dostat slzu; snaží se jí rozbrečet ze smutku, pak vymýšlejí složité lsti, aby ji rozbrečeli štěstím... On v té době nebyla známa cibule, pepř nebo dávicí reflex?

Žádné komentáře:

Okomentovat