sobota 17. prosince 2011

Cowboys & Aliens / Kovbojové a vetřelci (2011)

Ano, Craig i Ford jsou skvělí a drsní kovbojové, přičemž celá rovina akčního westernu je pojata sice povrchně, ale skvěle a užíval jsem si ji. Kéž by tedy zůstalo jen u ní; emzáci nejsou příliš výrazní a pak, hrají si dost na svém písečku, neboť jsou v prvé řadě konfrontování se svou vlastní technikou nebo s jinými vesmířany.

Pejsek s kočičkou nám ve svém asi nejznámější příběhu měli sdělit, že tisíckrát dobrá ingredience neznamená automaticky tisíckrát dobrý výsledek. Protože správná je uměřenost a koherence, že ano. Ale co si budeme povídat, obor lidské tvorby je ve svém jádru už tak probrán, že má-li nějaké významné téma X permutací, většina z nich tu byla. Ovšem, na něco se zapomnělo, něco se vytvoří znovu a dokoření lepšími efekty, něco se přesune z komiksů či knih na plátna. Crossoveruje se jako o život vlastně v prvé řadě z čisté zvědavosti: jedná se o takřka série výzkumů či simulací, které mají zkoušet odpovědět na otázku: "Co by se stalo, kdyby se potkali X a Y?" A pak... cool univerzum plus cool univerzum by mělo dávat double-cool univerzum, hm? A kovbojové i mimozemšťané jsou cool (kruci, to je přecoolovaný odstavec; Jungmann pláče v obrozenském nebi).


Možná se mýlím, ale mám pocit, že takovéto spojení zde ještě nebylo nebo jich bylo málo. Je to asi v prvé řadě tím, že zatímco emzáky si většinou představujeme jako velmi vyvinuté hi-tech kosmické cestovatele, které je třeba zkoumat vědecky a bojovat proti nim technikou, tak vedle toho k westernu neodmyslitelně patří návrat k přírodě, divočině, starým dobrým časům, věda končí někde u "víc morfia, pane doktore" a když už má dojít na technickou superioritu, sahá se maximálně ke steampunku.

Zde se o toto spojení tedy tvůrci pokusili, jedná-li se ale o opravdu funkční prolnutí, toť otázka. Jestli si totiž říkáte, že Smith & Wesson z roku 1875 bude nejspíš lehce neúčinný proti vetřelcopredátorům, říkáte si správně. Jak z toho tedy ven? Tak, že většina poškození na sci-fi technice a na sci-fi postavách se učiní opět skrze sci-fi techniku. Drtivá většina emzáků je tudíž konfrontována s jejich vlastním ukradeným energetickým blasterem a kovbojové si "vrznou" jen tak, aby se neřeklo, a s potem v tváři udolají nějaké ty tři kousky. Tím, kdo mimozemšťany definitivně porazí, je pak další mimozemšťan. Čili suma sumárum, máme zde westernový a sci-fi příběh, které měly být spojeny, spíše si však hrají každý na vlastním písečku.

A jelikož zápletka s mimozemšťany ani není moc silná, ani není až tak bravurně pojatá, tak jsem si celou dobu přál, aby se tvůrcové na celý tento rozměr vybodli a vydali directors cut, který je úplně vynechá a udělá z filmu čistokrevný akční macho western. Je sice otázka, jak by dnes, kdy ještě v kinosálech úplně nedozněli Coenové s True Grit či nová verze Vlaku do Yumy, šlo obstát s "jen" tvrďáckým akčním pojetím Divokého západu. Ovšem alespoň osobně jsem se přímo tetelil štěstím, že tu zase jednou máme naštvaného chlápka v béžovém triku, co pro kolt nesahá daleko a je drsnější než šmirgl čtyřicítka; a to Daniel Craig být umí. Rovněž Harrison "Indy" Ford byl jako svérázný vysloužilý plukovník super, snad až tedy na ten detail, že mu jeho lehounce zápornou pózu člověk moc nevěřil a bylo tak dobře, když v závěru "prozřel". Mimochodem si může odšrknout, že už v úplnosti ztvárnil snad každý archetyp, který je neodmyslitelně spjatý s kloboukem: po noirovém detektivovi (Blade Runner) a akčním archeologovi (Indiana Jones) tu máme konečně kovboje. Výsledek je ovšem podobný jako v Království křišťálové lebky: emzáci to krapet kazí.

Žádné komentáře:

Okomentovat