čtvrtek 17. listopadu 2011

Goldfinger (1964)

Z raných bondovek pravděpodobně nejproslulejší a to dokonce do té míry, že jej řada lidí intuitivně považuje za bondovku první. Není divu: první film byl spíše detektivkou s výrazným technokratickým záporákem, dvojka spíše napínavým špiónským filmem, ale teprve trojka je bondovkou ve smyslu drahého a efektního filmu s akčními scénami, megalomanským kriminálníkem a jeho "terminátořím" poskokem, s exkurzí do dílny pana Q a poeticky-noblesním ústředním motivem (zlato).

Ve filmu navíc najdeme řadu dobrých nápadů, jež se staly notoricky známými, jako třeba úvodní partička falešných karet, kterou panu Goldfingerovi James překazí (přičemž Gert Fröbe dokáže v této scéně i do pokrové tváře vložit dost výrazu na to, aby vám bylo jasné, jak je naštvaný a jak dává najevo, že s ním není radno si zahrávat). Vše pak korunuje velkolepá scéna přepadení Fort Knoxu, která obsahuje klasické filmové "řešení X za pět minut dvanáct", kde X je tentokrát atomová nálož. A ovšemže je zde také tradiční boss-fight s Oddjobem, který, ztvárněný Haroldem Sakatou, se stal se svou nezdolností, ale hlavně se smrtícím kloboukem, další legendou této frančízy. A nesmíme jistěže zapomenout na nesmrtelnou scénu "mučení" řezným laserem, který zde navíc vypadá rozhodně realističtěji, než o dva roky později v prvním dílu Star Treku.


Bond-girls se zde tentokrát až tak nevytáhnou. Pár krasavic z úvodu poumírá většinou krátce po seznámení se a hlavní hrdinka je ztvárněná Honor Blackman, která je dokonce starší, než Sean Connery, a celkově s jejím chladným přístupem, který se náhle a nevěrohodně přelomí v klasickou oddanost Bondovu šarmu, moc díru do divákova srdce neudělá. Jedinými přeživšími pěknými děvčaty jsou pak některé z akrobatických pilotek z její školy, k těm se však Bond nepřiblíží ani na padesát yardů.

Zato pak sám Connery zde přímo září, je očividně na vrcholku film a v nejlepší kondici fyzicky i po stránce charisma. Stejně tak je Gert Fröbe výtečným záporákem, jemuž člověk obsesi penězmi přímo čte z očí, a jeho a Bondovo gentlemenské vzájemné narážkování, nad např. nad hrou golfu, je právě jednou z těch věcí, které máme na bondovkách tak rádi.

Žádné komentáře:

Okomentovat