středa 28. září 2011

Vanishing Point (1971)

Nejistota, pocit neukotvenosti a "bouře v hlavě": kvůli těm se vydává hlavní hrdina na cestu revolty a svobody. Potkává přitom všelijaké lidi či podivné výjevy a to vše nechává bez komentáře, jen to nechává kolem sebe proplouvat. Neví, kam jede, co si o tom myslet a nakonec dospěje k jedinému závěru: jediné o co mu jde, je ten krásný pocit klidu, který zažíval při jízdě. Tehdy je naprosto svobodný a nikdo mu nic nemůže vzít. Proto film končí tak, jak končí.

Existuje-li něco, jako "národní duch", pak Vanishing point vystihuje toho amerického (zejména z 60. a 70. let) naprosto perfektně. Jsou zde předimenzované vozy, nekončící silnice, vůně svobody, chuť k revoltě a obdiv revoltujících... Dobu hipsterů a hippies vystihují obrazy jako nahá dívka na motorce, až šamanistické zážitky z pouště, nevázaný sex, rozmanitost lidí a jednotvárnost krajiny, typicky americká auta (a slavná: legendárnější, než Dodge Challenger, je už snad jen Chevrolet Camaro) atd. To je jedna vrstva tohoto filmu.

Druhá vrstva je v odkrytí toho, co za touhou po svobodě a revoltě stojí v počátku: nejistota, neukotvenost, "bouře v hlavě". Kvůli těm se vydává hlavní hrdina na svou pouť, potkává všelijaké lidi, všelijaké podivné výjevy a to vše nechává bez komentáře, jen to nechává kolem sebe proplouvat. Neví, kam jede, co si o tom myslet a nakonec dospěje k jedinému závěru: jediné o co mu jde, je ten krásný pocit klidu, který zažíval při jízdě. Tehdy je naprosto svobodný a nikdo mu nic nemůže vzít. Proto film končí tak, jak končí.

P. S. Remake z roku 1997 ztrácí cokoliv z této myšlenky a stává prostým tupým béčkovým akčním filmem (už jen proto, že aby bylo vše jasné, musel dostat hrdina zřejmý cíl cesty). Škoda; nicméně to jen utvrzuje v tom, že tento film je dítětem své doby a dnes by sotva takhle vznikl. Ne, že by to nikdo neuměl, ale už by to nikdo nechtěl nikdo tak natočit a nikdo tak prožívat. Stejně tak, jako by dnes žádný moderátor rádia neudělal hvězdu z chlápka, co se vysmívá zákonům.

P. P. S. Nudnost Tarantinova Death proof jen ukazuje, že Vanishing point nestál a nepadal jen na krásném ústředním autě a že má ještě mnoho navíc k nabídnutí.

Žádné komentáře:

Okomentovat