neděle 18. září 2011

Valhalla Rising / Barbar (2009)

Film, ve kterém se skoro nic neděje, prakticky se nemluví a místy přestávají zvuky znít úplně. Film o Vikinzích, na které ale ve filmu skoro ani nenarazíte. Film o bojovníkovi s třemi akčními scénami o souhrnné délce asi deset vteřin. A přesto film, od nějž jako zhypnotizovaní nebudete moci odtrhnout oči.

Film, ve kterém se skoro nic neděje, prakticky se nemluví a místy přestávají zvuky znít úplně. Film o Vikinzích, na které ale ve filmu skoro ani nenarazíte. Film o bojovníkovi s třemi akčními scénami o souhrnné délce asi deset vteřin. A přesto film, od nějž jako zhypnotizovaní nebudete moci odtrhnout oči. Ústředním hereckým duem je zde Mads Mikkelsen (One-eye) a nekonečná, pochmurná, mrazivá krajina. Oba mlčí, přesto máte pocit, že se možná One-eye těchto odtažitých nebes a šedozelených luk na něco ptá, s jakousi nevyslovitelnou metafyzickou starostí v srdci. A dostává snad odpověď v hukotu větru, v šelestu trávy a ve vlnkách na zlověstně klidné hladině vod? 


Putuje One-eye, kterému se povedlo osvobodit se z toho, v čem byl celý život, tj. z bytí pouhou loutkou ostatních, na sever najít svůj smysl, svou... autenticitu? Dává mu toto hledání, ve kterém jej nic neomezuje (v rozporu s tisíc a jedním dogmatem či psychickým břímětem zatíženými křižáky) zvláštní klid, rovnováhu a poznání? Tyhle otázky nejsou intepretacemi v doslovném smyslu - tenhle artový kousek je meditací, ze které si můžete odnést pocit... A ten rozvíjet, či ne. Chce to ale vědět, na jaký film se díváte - tohle není Třináctý válečník (tím přinejmenším nenamítám nic proti Třináctému válečníkovi...).

Mimochodem, český název je opravdu hrozný. Vystihuje možná lehce myšlenku mravně čistého barbara versus zkažených křesťanů, ale ztrácí se z něj celá poetičnost, patos a tajemno názvu původního.

Žádné komentáře:

Okomentovat